STRONA GŁÓWNA   KONTAKT   WINKHAUS.COM   REDAKCJA    POBIERZ PLIKI   

Produkty WH OKNA Webinaria O firmie Referencje WH SERWIS Kariera


WH Stacja PLP
 

Sposób na szybsze szklenie

Inżynierski duet Mariusza i Adriana przygotował kolejną nowość usprawniającą produkcję okien. Tym razem to dodatkowa funkcja dobrze znanej stacji do okuwania skrzydeł: pomiar listew przyszybowych. Na czym ona polega, wyjaśnia Mariusz Kocór.

 

- Stacja do okuwania skrzydeł WHK 2300 jest popularnym urządzeniem, cenionym przez producentów i operatorów. Skąd wziął się pomysł dołożenia nowej funkcji?


Podczas naszych wdrożeń widzieliśmy różne metody ustalania wymiaru listew przyszybowych. Najczęściej mierzy się go bezpośrednio na skrzydle za pomocą przymiaru ręcznego, a następnie przenosi ten wymiar na piłę do cięcia listew. U niektórych producentów długości listew są wynikiem optymalizacji, a nie wymiarem rzeczywistym, ale to sposób mierzenia dla odważnych, którzy są pewni dokładności swoich maszyn. Bywa również, że przymiar ręczny ma funkcję przesyłania wymiarów drogą radiową do odbiornika na pile. Wymiary mogą być też przenoszone w kodzie kreskowym znajdującym się na etykiecie produkcyjnej. W takim wypadku skaner kodów transmituje informację do odbiornika na pile. Zdarzają się też starszego typu stacje do montażu okuć z pomiarem listew umieszczonym w układzie mocowania skrzydeł. W takich urządzeniach układ sczytuje wymiary i wysyła informację radiową na piłę. Właśnie to rozwiązanie nas zainspirowało. Jest ciekawe, ale ma pewne wady związane z identyfikacją listwy do danego skrzydła. My poszliśmy dalej. Zadaliśmy sobie pytanie: jak przypisać wymiar do skrzydła, skoro jeszcze długa droga dzieli je od szklenia? Tak narodził się nasz nowy pomysł.


- Na czym polega wyższość Waszego projektu nad stosowanymi do tej pory?


Żaden z zaobserwowanych przez nas dotychczas sposobów pomiaru nie był optymalny. Po pierwsze pomiar przymiarem ręcznym jest niewygodny i czasochłonny. Po drugie przy przesyłaniu wymiarów pojawia się kłopot z przypisaniem skrzydeł do wymiarów listew na bramie do szklenia. Zastanawialiśmy się, jak uniknąć tych problemów i doszliśmy do wniosku, że trzeba usprawnić pomiar rzeczywistych wymiarów na skrzydle. To w pierwszej kolejności, a następnie trzeba zadbać o to, by wymiary listew przesyłać do odbiornika na pile w momencie, gdy skrzydło znajduje się już na bramie do szklenia. Wówczas nie będzie problemów z dopasowaniem wymiarów listwy do skrzydła.


- Rozumiem, że pomiar na stacji WHK 2300 spełnia te wymagania. A jak to rozwiązaliście?


W naszym rozwiązaniu układ pomiarowy zamontowany jest na jednym z chwytaków bazujących skrzydło podczas okuwania. Jest to ergonomiczne, a do tego zajmuje minimum czasu, bo pomiar długości listew odbywa się podczas cięcia zasuwnicy i ramienia rozwórki. Po zatwierdzeniu pomiarów drukuje się etykieta z kodem kreskowym, zawierająca informację o dwóch rzeczywistych wymiarach listwy przyszybowej. Dalej sprawa jest już prosta. W chwili pobrania skrzydła do szklenia operator sczytuje skanerem odpowiedni kod kreskowy i ucina dwie pary listew przyszybowych. Ustawienie przymiaru elektronicznego następuje automatycznie za pośrednictwem skanera, a źródłem informacji jest kod wygenerowany na stacji do okuwania skrzydeł. Warto zauważyć, że cały proces odbywa się niemalże automatycznie, nie angażując dodatkowego czasu ani na stanowisku montażu okuć ani podczas szklenia. Nasz pomysł pozwala zwięk-szyć wydajność na stanowisku szklenia i powinien wyeliminować wąskie gardło, które bardzo często powstaje na tym etapie cyklu produkcyjnego.


- Co jest potrzebne, aby korzystać z tej funkcji?


Oczywiście trzeba mieć na wyposażeniu naszą stację do okuwania skrzydeł WHK-2300. Potrzebny jest też układ pomiarowy do skrzydeł przystosowany do montażu na naszej stacji oraz przymiar elektroniczny z odbiornikiem na pile do listew przyszybowych. Prototypowe urządzenie jest już gotowe do testów. Firmy, które zechcą wypróbować nową funkcję naszego stołu, zapraszamy do testowania.Rozmawiała
Klaudia Mendyka-Waszkowiak 
Nowa funkcja stacji do okuwania skrzydeł WHK 2300
Pomiar listew przyszybowych
  • Funkcja jest kompatybilna z używanymi stacjami do okuwania skrzydeł WHK 2300 oraz pozycjonerami automatycznymi popularnych listwiarek.
  • W nowych stacjach do okuwania może być stosowana jako opcja wyposażenia.
  • Pomiar listew przyszybowych wykonuje się podczas cięcia zasuwnicy (1 wymiar) i ramienia rozwórki (2 wymiar). Długości listew są wielkościami rzeczywistymi!
  • Wymiary są zapisywane na etykiecie z kodem, naklejanej na okutym skrzydle.
  • Na bramie do szklenia kod jest skanowany - wymiary automatycznie pojawiają się na pozycjonerze listwiarki.
  • System pomiarowy listew przyszybowych składa się z: szafy sterowniczej montowanej w dolnej części stacji, układu pomiarowego montowanego na wózku jednego z chwytaków; drukarki etykiet zainstalowanej w magazynku okuciowym, osprzętu instalacyjnego.
 


 

 

 

 

> Drukuj stronę